لنز چشمی نرم و سخت

معمولا لنز های چشمی برای حذف عینک استفاده می شود البته به صورت محدود برای افراد تجویز می شود در بعضی موارد برای بیمار استفاده از لنز خطرناک می باشد.

لنز چشمی نرم و سخت

لنز چشمی نرم و سخت

خصوصیات لنزهای نرم

لنزهای نرم یا هیدروفیلیک، 2 تا 3 میلیمتر دورتر از قرنیه را می‌پوشانند. تحمل آن‌ها راحت‌تر است. نمی‌توانند آستیگماتیسم قرنیه را اصلاح نمایند، چون شکل قرنیه را به خود می‌گیرند و بنابراین در آستیگماتیسم‌های بالاتر از 5/1 دیوپتر تجویز نمی‌شوند. گذاشتن و برداشتن لنزهای نرم، مشکل‌تر از لنزهای سخت است. لنز را در آب یا شامپو نگهداری نکنید، بلکه در محلول مخصوص خودش نگه دارید

خصوصیات لنزهای سخت

لنزهای سخت، به دلیل توانایی اصلاح آستیگماتیسم تا 4 دیوپتر و کیفیت برتر بینایی، انتخاب ارجح برای اغلب افرادی است که نمی‌توانند از لنزهای نرم استفاده نمایند. قطر این لنزها، کوچک‌تر از قطر قرنیه بوده و همیشه 10 تا 15 درصد از قرنیه بدون پوشش باقی می‌ماند که امکان دسترسی قرنیه به اکسیژن هوا را فراهم می‌کند. امکانی که در لنزهای نرم وجود ندارد، و قرنیه را در معرض ادم یا خیز قرار می‌دهد. لنزهای سخت بر خلاف لنزهای نرم که ازهمان اول فرد با آن راحت است، نیاز به یک دوره زمانی (7 روز) برای انطباق دارند. گذاشتن و برداشتن و نگهداری از لنزهای سخت، راحت‌تر است.

فواید لنزهای تماسی

لنزهای تماسی نسبت به عینک دارای میدان دید بیشتری هستند. تصویر اجسام با لنزهای تماسی نسبت به عینک طبیعی‌تر است، خصوصا اگر نمره چشم، بیشتر از 8 دیوپتر باشد. لنزهای تماسی سخت، باعث افزایش دید در بیماران دچار آستیگماتیسم‌های بالا و قوز قرنیه می‌شود.

مضرات لنزهای تماسی

گذاشتن و برداشتن لنزها و قرار دادن آن‌ها در مایعات مخصوص و ضد عفونی کردن آن‌ها ممکن است وقت بیمار را گرفته و برای او ایجاد مزاحمت نماید. قیمت لنز نسبت به عینک گران‌تر است. گذاشتن و برداشتن لنز ممکن است به چشم صدمه بزند. امکان عفونت در لنزهای طولانی مدت، وجود دارد. گم کردن لنز نسبت به عینک ساده‌تر است. گذاشتن و برداشتن لنز نسبت به عینک، مشکل‌تر می‌باشد. هنگام استفاده از لنز تماسی سخت، گرد و خاک ممکن است به زیر لنز رفته و باعث خراش قرنیه شود.

روش برداشتن لنز از چشم

چشم‌ها را تا جایی که امکان دارد باز کرده و انگشت سبابه را به طور عمودی بر روی گوشه خارجی پلک بالا و پایین قرار داده و سپس دو پلک را به سمت گوش کشیده و پلک بزنید. هنگامی که پلک می‌زنید، لنز با حالت پرشی از چشم خارج خواهد شد. دست‌تان را زیر چشم خود بگیرید تا لنز روی آن بیفتد. قبل از زدن و برداشتن لنز، دست‌هایتان را بشویید و هرگز از بزاق دهان، برای مرطوب کردن لنزها استفاده نکنید

موارد ممنوعیت استفاده از لنز

اگر چشم‌هایتان دچار عفونت، قرمزی، چسبندگی پلک‌ها و تورم هستند، از لنز استفاده نکنید. استفاده از لنزهای رنگی ممکن است برای برخی افراد که زمینه بیماری‌های آلرژیک را دارند منع مصرف داشته باشد. اگر هنگامی که از لنز استفاده کردید، دیدتان خیلی کاهش یافت، یا احساس درد کردید، دیگر از آن استفاده نکنید.