علائم سردی بدن

بعضی از افراد به‌طور طبیعی بدون هیچ دلیل مشخصی احساس سردی بیش از دیگران می‌کنند. علت سردی بدن اغلب در اثر قرار گرفتن در معرض هوای سرد یا غوطه‌ور شدن در آب سرد ایجاد می‌شود و معمولاً برای درمان باید به روشی آن را گرم کرد. وقتی درجه حرارت بدن کاهش می‌یابد، قلب، سیستم عصبی و سایر اعضای بدن نمی‌توانند به‌طور طبیعی کار کنند

علائم سردی بدن

علائم سردی بدن

اصولاً علائم سردی بدن به علت آن بستگی دارند. در هنگام عدم تحمل سرما در اثر قرار گرفتن در یک محیط سرد ممکن است با علائم زیر رو‌به‌رو شوید:

شکننده شدن مو یا ناخن

یبوست

افسردگی

سرگیجه یا خستگی

ریزش مو

تنگی نفس

سوزن سورن شدن دست‌ها و پاها

ضعف بدنی

افزایش وزن

عدم توانایی در گرم شدن علی‌رغم انجام کارهای مختلف

رنگ‌پریدگی پوست

چرا زنان بیشتر از مردان احساس سرما می‌کنند؟

تحقیقات نشان می‌دهد که زنان ممکن است احساس سرمای بیشتری نسبت به مردان داشته باشند. نویسندگان یک تحقیق در سال ۲۰۱۵ گزارش کردند که دمای اتاق برای مردان ۲۲ درجه سانتی‌گراد است، درحالی‌که برای زنان ۳ درجه سانتی‌گراد بالاتر است، در ۲۵ درجه سانتی‌گراد.

کم‌خونی

 یک علت سردی بدن کم‌خونی است. کم‌خونی زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های قرمز به‌اندازه کافی در خون شما وجود ندارد تا اکسیژن موردنیاز بدن را حمل کند و این عارضه باعث خستگی، ضعف، سرگیجه و تنگی نفس می‌شود. کم‌خونی همچنین باعث سرد شدن بدن به‌ویژه سرد شدن دست‌ها و پاها می‌شود.

کم‌کاری تیروئید

کم‌کاری تیروئید زمانی رخ می‌دهد که غده تیروئید به‌اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی‌کند. کم‌کاری تیروئید باعث می‌شود به‌شدت در مقابل سرما حساس شوید. از دیگر مشکلاتی که کم‌کاری تیروئید در پی خواهد داشت عبارت است از درد مفاصل، یبوست، خشکی پوست و افزایش وزن.

 بیماری رینود

بیماری رینود باعث می‌شود عروق خونی در دست‌های شما نسبت به سرما یا استرس واکنش شدید نشان دهند. در زمان حمله رینود که چند دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد، رگ‌های خونی تنگ می‌شوند و خون‌رسانی محدود می‌شود. این مسئله باعث سردی و بی‌حسی انگشت‌های دست‌وپا می‌شود و درنتیجه انگشت‌ها سفید یا آبی می‌شوند. زمانی که خون به انگشت‌ها برمی‌گردد، انگشت‌ها سوزن سوزن و یا حتی دچار درد می‌شوند.

بیماری کلیوی

دیابت و فشارخون بالا اغلب باعث بروز بیماری کلیوی می‌شود. تجمع بسیاری از مواد زائد در بدن افزایش پیدا می‌کند چراکه کلیه‌ها در امر تصفیه خون ضعیف عمل می‌کنند. این امر باعث کاهش دمای بدن و بروز مشکلات دیگر می‌شود. بیماری کلیوی با کم‌خونی نیز در ارتباط است که باعث می‌شود حتی در هوای گرم هم احساس سرما کنید.

دیابت نوع دو

آسیب عصبی ناشی از دیابت هم باعث احساس سرما می‌شود. کنترل قند خون همراه با تغییر در سبک زندگی و مصرف دارو به بهبود شرایط کمک خواهند کرد.